Skąd czerpać informacje o dotacjach unijnych dla małych firm?
Unia Europejska przekazuje fundusze m.in. polskim przedsiębiorcom w ramach kilku programów ramowych. Każdy przedsiębiorca może czerpać korzyści z wzięcia udziału w konkursach, których głównym celem jest właściwe rozdysponowanie dotacji unijnych. Stojąc przed koniecznością uzyskania dodatkowego finansowania, przedsiębiorca często sięga po kredyt stając się nie tylko dłużnikiem wobec kredytodawcy, ale również spłacając kwotę o wiele większą od zaciągniętej. Dotacje unijne, stanowiąc alternatywę do finansowania w postaci kredytu, czy pożyczki, mają jeszcze jedną podstawową zaletę - w dużej części programów dotacje unijne są bezzwrotną formą finansowana przedsiębiorstw.
Każda firma, bez względu na wielkość, może znaleźć odpowiedni program, w którym stawką jest uzyskanie możliwości rozwoju przedsiębiorstwa. Jednak pojawia się kilka problemów związanych z udziałem firmy w programach konkursowych. pierwszym i podstawowym problemem jest uzyskanie informacji o tym, jakie programy są dostępne. Następnie w jakich programach unijnych dana firma może wystartować; gdzie i kiedy można składać wnioski konkursowe; jakie formalności należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to wiedza nie do ogarnięcia. jednak wystarczy odrobina wysiłku i sięgnięcie po informacje do bardzo konkretnych i kompetentnych źródeł. Oczywiście najpełniejsze źródła stanowią strony internetowe samych dostawców programów unijnych, czyli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (parp.gov.pl), Ministerstwa Gospodarki i Pracy (mgip.gov.pl), krajowych i regionalnych funduszy strukturalnych (funduszestrukturalne.gov.pl). Jednak część programów tworzona jest przez mniejsze jednostki, które finansowanie uzyskują od urzędów marszałkowskich.
Chcąc wziąć udział w tych programach należy przeszukać internet pod hasłem dotacje unijne ze wskazaniem konkretnego województwa, czy też nawet miasta. Każdy przedsiębiorca dbający o rozwój swojej firmy powinien ciągle monitorować te programy unijne, z których mógłby czerpać korzyści. Uzyskane dotacje można przeznaczyć na wiele celów i to w zasadzie jedynie pomysłowość przedsiębiorcy ogranicza jego możliwości.
Fundusze strukturalne - krótki słownik podstawowych pojęć
Beneficjent - to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, korzystająca z publicznych środków wspólnotowych i publicznych środków krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu.
Beneficjent końcowy - instytucja lub firma publiczna i prywatna odpowiedzialna za zlecanie operacji. W przypadku programów pomocy beneficjentami końcowymi są instytucje, które przyznają pomoc.
Fundusz dotacji - typ projektu skierowanego na realizację konkretnego zagadnienia. W przypadku projektu tego typu operator funduszu rozdzielający dotacje pomiędzy odbiorców ostatecznych uznawany jest za beneficjenta końcowego pomocy.
Grant - bezpośrednia płatność na rzecz określonego beneficjenta.
Kohezja - pojęcie używane zamiennie z terminem spójność.
Koszty kwalifikowalne - spełniają kryteria wyznaczone przez instytucję zarządzającą.
Czynności reformujące Strategie Lizbońską przyczyniły się w dużej mierze do tego, że zawężono nierealne cele "starej" strategii, takie jak wzrost zatrudnienia czy gospodarczy.
Usystematyzowano, dzięki temu obszary priorytetowe...
Krajobraz po Strategii Lizbońskiej, który podsumowano ostatecznie w marcu 2010 roku na szczycie Unii Europejskiej.
...